Rajd Chemików 2023

Członkowie Automobilklubu Kędzierzyńsko-Kozielskiego zorganizowali i przeprowadzili 23 samochodowy turystyczny „Rajd Chemików”, który został objęty Honorowym Patronatem Prezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle Sabiny Nowosielskiej. W piękną lipcową niedzielę rozpoczął się on pod Halą Sportową „Śródmieście” w centrum Kędzierzyna – gdzie znajdowało się biuro rajdu, otoczone reklamami sponsorów i patronów wydarzenia. Po odbiorze administracyjnym i krótkiej odprawie załogi wystartowały na pierwszy odcinek turystyczny. Trasa przebiegała przez osiedla: Śródmieście, Pogorzelec, Kłodnica, Koźle Port  i Stare Miasto. Głównym celem turystycznym było odnalezienie kędzierzyńskich koziołków, które są rozmieszczone w różnych miejscach miasta i symbolizują ważne dla historii wydarzenia.

Meta pierwszego odcinka była zlokalizowana przy baszcie Muzeum Ziemi Kozielskiej, które uczestnicy zwiedzali w dwóch grupach z przewodnikiem. Po zakończeniu zwiedzania czekał na uczestników test ze zwiedzonego obiektu oraz słodki poczęstunek.

Następnie wyruszyli na drugi etap turystyczny. Tym razem przebiegał przez osiedla: Stare Miasto, Pogorzelec i dalej przez Brzeźce na parking w Azotach. Trasa rajdu przebiegała przy patronach i sponsorach rajdu, gdzie uczestnicy mieli zadania związane ze sponsorem, którego właśnie minęli. Na mecie zostały przygotowane dwie próby sprawności „SZ” – jedna trasa z dwoma przejazdami, tradycyjnie zlokalizowana na parkingu „Brasol” przed Zakładami Azotowymi (ZAK S.A.), o stosunkowo równej nawierzchni. Trasa trudna technicznie obserwowana przez spore grono widzów.

Po emocjach sportowych załogi wyruszyły na trzeci odcinek turystyczny przebiegający przez osiedla: Azoty, Śródmieście, Kuźniczki, Lenartowice, Blachownia, Sławięcice, Miejsce Kłodnickie do Cisowej. Odcinek najdłuższy – ponad 30km prowadził szlakiem kędzierzyńskich koziołków i również innych ważnych dla historii miasta miejsc i obiektów. Na mecie imprezy, która była zlokalizowana na stadionie przy PSP 18 w Cisowej, na uczestników czekały do rozwiązania testy z BRD i testy z materiałów poświęconych historii ziemi kozielskiej. Na koniec organizator przygotował konkurs niespodziankę na miasteczku ruchu drogowego. Każdy reprezentant załogi miał do przejechania na rowerze specjalnie wyznaczoną trasę oczywiście zgodnie z zasadami ruchu drogowego. Poprawność przejazdu surowo oceniały dzieci, które są mistrzami województwa + 4 miejsce w Polsce      (w roku 2023) w konkursach BRD.

Po zakończeniu wyzwań turystycznych w oczekiwaniu na wyniki i rozdanie nagród, można było zrelaksować się na pikniku przygotowanym przez Radę Osiedla Cisowa. Była muzyka, wystawa aut zabytkowych, pokaz motocykli, pokaz strażacki i występy kabaretu na scenie wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych oraz przygotowany dla uczestników posiłek turystyczny. Cały terem został oznakowany reklamami firm współpracujących, sponsorujących i patronów imprezy. O godz. 17:30 odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia statuetek symbolizujące kolby chemiczne ( tematycznie nawiązujących do nazwy rajdu ), zarówno w Turystycznych Motorowych Mistrzostwach Polski jak i organizowanym równocześnie Turystycznych Motorowych Mistrzostwach Okręgu Opolskiego i Mistrzostwach Opolszczyzny Turystyki Klasycznymi Automobilami. Dużą atrakcją były statuetki w próbie sprawności w klasyfikacji generalnej rajdu ufundowane przez Prezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle Sabinę Nowosielską. Informacja o Patronach wydarzenia została umieszczona na drukowanych ulotkach i plakatach oraz w materiałach rajdowych. Na miejscu przeprowadzenia próby sprawności (Brasol) były logotypy i banery sponsorów, a przez spikera informacja o Patronach wielokrotnie powtarzana. Również w biurze rajdu oraz podczas uroczystego zakończenia stały roll-upy sponsorów i patronów wydarzenia i zarówno podczas otwarcia imprezy jak i podczas zakończenia połączonej z rozdaniem nagród wielokrotnie podkreślany był wkład Patronów w promocję imprezy. Podczas wręczenia statuetek za próbę sprawności szczególnie podkreślona została informacja, że zawodnicy rywalizowali o nagrodę Prezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle i taka informacja została umieszczona na dyplomach oraz na okolicznościowych statuetkach. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki przygotowane przez organizatorów, aby na długo pozostała im w pamięci. Cała impreza była relacjonowana na  stronie internetowej automobilklubu, gdzie były informacje, komunikaty, a obecnie są wyniki i galeria FOTO z imprezy